کد خبر: 1262      |     تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۰۷ - ۱۵:۴۱    

افتتاح قطعه سوم راه‌آهن مرزی ایران و افغانستان در فصل پاییزانجمن مهندسی حمل و نقل ریلی ایران – وزیر نیرو بر توسعه روابط اقتصادی بین ایران و افغانستان تاکید کرد و گفت: پاییز امسال قطعه سوم راه آهن خواف-هرات افتتاح خواهد شد

رضا اردکانیان روز دوشنبه در حاشیه دیدار با محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در محل وزارت نیرو افزود: اجرای این قطعه در راستای سرعت گرفتن توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور خواهد بود.

وی ادامه داد: امروز گفت و گوهای بسیار سازنده‌ای در ارتباط با استفاده حداکثری برای توسعه روابط اقتصادی در فرصت باقی مانده دولت دوازدهم با طرف افغانستانی صورت گرفت.

اردکانیان با اشاره به سفر یازده ماه پیش خود به افغانستان ادامه داد: دیداری که در این سفر با رییس جمهوری اشرف غنی صورت گرفت، طرح‌های زیادی برای همکارهای اقتصادی چه در بخش وزارت نیرو و چه سایر وزارتخانه‌های اقتصادی و تولیدی ایران مطرح شد و  امروز این امکان فراهم شد تا پس از استقرار دولت جدید این پروژه‌ها و محورها مجدد ارزیابی شود.

وزیر نیرو گفـت: امروز نتایج خوبی حاصل شد و امید است با تاکیداتی که «اتمر» دارند، در آینده نزدیکی شاهد اثرات خوب سفر وی به تهران در جهت توسعه روابط اقتصادی باشیم.

وی تلاش برای برگزاری دو نمایشگاه تخصصی برای عرضه ظرفیت‌های خدمات فنی و مهندسی ایران در کابل و هرات را از جمله توافق‌های امروز برشمرد و از برگزاری اجلاس ششم کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در کابل خبرداد.

ادرکانیان ادامه داد: تلاش می‌شود تا آن زمان سند جامع همکاری‌ها درازمدت دو کشور هم نهایی شده تا به امضا برسد و در چارچوب این سندپروژه‌های متعددی در زمینه انرژی چه انرژی‌ها با منشا تجدید ناپذیر وفسیلی و تجدیدپذیر تعریف شده است.

عضو هیات دولت به مطرح شدن ۲۰ طرح در زمینه برق اشاره کرد و گفت: امید است این ۲۰ پروژه هم هرچه زودتر به مرحله اجرا برسد.

وی خاطرنشان ساخت: ایران و افغانستان کارهای خوبی در عرصه آب و محیط زیست در قالب همکاری‌های آبی انجام خواهند داد.

اردکانیان یکی از این طرح‌ها را اجرای توافقات مربوط به معاهده هیرمند برشمرد و گفت: طرح‌های مشترک درحوضه هریرود نیز از سوی دو طرف پیگیری خواهد شد.

ارسال دیدگاه

ماهــنامه
آرشیــو
گفت و گو
«مپنا» نمونه بارز توسعه یافتگی صنعت کشور است
مدیر روابط عمومی
پیگیری به موقع و رفع مشکلات مردم در اولویت کاری متروی تهران
اصلاح ساختار حمل‌ونقل نوش داروی اقتصاد کشور
آخرین اخبار