کد خبر: 336      |     تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۰/۱۶ - ۸:۱۲    

توانمندی داخلی برای ساخت قطعات برقی‌سازی خطوط ریلی وجود داردیک استاد دانشکده مهندسی راه آهن با بیان اینکه صنعت داخلی تنها نیاز به حمایت دارد، گفت: بی تردید امکان ساخت قطعات برای برقی‌سازی خطوط ریلی در کشور وجود دارد.

سید محمدموسوی گزافرودی درباره میزان توان داخلی کشور برای تولید قطعات جهت برقی‌سازی خطوط ریلی گفت: امروزه خیلی از قطعات برقی‌سازی خطوط ریلی در کشور ثبت اختراع شده اند.
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه یکی از اولویت‌های دولت، صنعت ریلی است، ابراز داشت: دولت جدید سیاست و شعارهایش در راستای توسعه خطوط ریلی براساس توان داخلی کشور قرار دارد. آنچه دیده می‌شود نشان می‌دهد که جهت فکری برای توسعه این صنعت شکل گرفته است.
موسوی در خصوص میزان سرمایه برای برقی کردن خطوط ریلی عنوان داشت: حوزه برقی کردن خطوط در سرمایه گذاری اولیه به مراتب حجم سرمایه بیشتری نسبت به خطوط دیزلی خواستار است، اما باید توجه داشت برقی کردن خطوط، پازل گم شده آلایندگی است.
این استاد دانشگاه بیان داشت: در توجیه برقی کردن خطو ط ریلی دو شرط لازم است، یک مسیری که دارای حجم ترافیک بالایی باشد و دوم زمان. لذا اگرکاستی‌هایی در بین مسئولین دیده می‌شود شاید به دلیل کمبود بودجه است.
شایان ذکر است چندی پیش محسن پورسیدآقایی در خصوص مذاکرات با کشور روسیه درباره برقی‌سازی خط آهن گرمسار-اینچه‌برون گفت: همکاری با روس‌ها فقط به شرطی صورت می‌پذیرد که آن‌ها تصمیم داشته ‌باشند از توان داخلی کشور ایران نیز استفاده کنند.
وی افزوده بود: طرف روسی خواستار وارد کردن  همه قطعات و لوازم مورد نیاز قرارداد از روسیه است اما در مذاکرات با طرف روسی به آنان اعلام کردیم بر اساس قوانین داخلی ایران باید از حداکثر توان داخلی برای اجرای پروژه‌ها استفاده شود بنابراین نمی‌توانیم بپذیریم که تمام قطعات برای برقی‌سازی خط ریلی گرمسار-اینچه‌برون از روسیه بیاید.

ارسال دیدگاه

ماهــنامه
آرشیــو
گفت و گو
نوسازی اتوماسیون مرکز کنترل فضای کشور
امتی: مشکلات گمرک افغانستان در دوغارون حل نشده است
مهدی جمالی نژاد: راهکارهای لازم برای کاهش آلودگی هوا
آخرین اخبار