کد خبر: 608      |     تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۱۱ - ۱۰:۱۷    

ضرورت سازماندهی ایمنی ریلی در کشورمدیر عامل راه آهن در نشست کارگروه هفته ایمنی شبکه حمل‌ و نقل ریلی بر سازماندهی ایمنی در کشور و حوزه ریلی تاکید کرد.

محسن پورسیدآقایی گفت : متاسفانه ضابطه و دستور العملی برای ایمنی در کشور وجود ندارد و باید به سمتی حرکت کنیم تا با کیفیت کار این مفاهیم به شکل ملموسی در جامعه جا بیفتد.
مدیرعامل راه آهن در نشست کارگروه هفته ایمنی شبکه حمل‌ونقل ریلی با ابراز خرسندی از هماهنگی دستگاه های مختلف در اجرای هرچه مطلوب تر هفته ایمنی گفت: متاسفانه فرهنگ ایمنی درکشور ضعیف است و باید بکوشیم تا با کاهش روحیه ریسک پذیری افراد این فرهنگ رادر جامعه نهادینه کنیم. وی افزود: در جوامع توسعه یافته بالا بودن فرهنگ ایمنی به واسطه اهمیتی است که افراد به جان خود می دهند .
مدیرعامل راه آهن با اشاره به اینکه در کشور فرانسه ۳۰ هزار کیلومتر خطوط ریلی وجود دارد که دقیقا ۳ برابر خطوط ریلی ایران است خاطرنشان کرد با وجوداین میزان خط ریلی ۱۶ هزار تقاطع های هم سطح در این کشور وجود دارد اما با این وجود مساله میانگین سوانح در این تقاطع ها یک پنجم ایران است.
وی افزود: قدر مسلم به جای صرف هزینه های فیزیکی باید با فرهنگ سازی نسبت به حل مشکل ایمنی اقدام کنیم چرا که منشا اصلی این حوادث ،خطرپذیری افراد است.
همچنین در این جلسه مرتضی باقری مشاور وزیر راه و شهر سازی با اشاره به اینکه حوزه ریلی از جمله ایمن ترین روش های حمل و نقلی است ، گفت : خوشبختانه بحث توسعه حمل و نقل ریلی و ضرورت توجه به این مساله از جمله اولویت های دولت یازدهم و متولیان آن است . وی افزود: در تلاش هستیم بحث توجه به ایمنی در حوزه ریلی در نقشه جامع علمی کشور در اولویت الف قرار گیرد.
باقری برگزاری هفته ایمنی و برنامه ریزی های لازم برای اجرای آن را مدنظر قرار داد و گفت: با توجه به حادثه نیشابور و با هدف درس آموزی در سال گذشته برنامه های روز ایمنی با تعامل ۳ دستگاه راه آهن جمهوری اسلامی ایران ،دانشکده راه آهن و مرکز تحقیقات وزرات راه و شهر سازی برگزار شد.
وی افزود : در سال جاری تلاش شده تا با مبنا قرار دادن اصل مشارکت همگانی؛ برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که در طول روزهای هفته ایمنی با رویکردی به آینده اجرایی شود.
باقری خاطرنشان کرد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته در کنار اجرای برنامه های مختلف در زوهای این هفته با میزبانی نهادهای درگیر این موضوع ، برگزاری ۲ کارگاه آموزشی و ارایه مقالات و همچنین برنامه ریزی برای حضور رئیس ایمنی UIC از جمله اقدامات مورد نظر خواهد بود. وی ابراز امیدواری کرد با اتمام هفته ایمنی توجه به این مساله به دست فراموشی سپرده نشود و همواره در طول سال مدنظر باشد.
در ادامه این جلسه حسین عاشوری معاون بهره برداری و سیرو حرکت راه آهن نیز در این جلسه پیشنهاد تشکیل کارگروه های مختلف در زمینه ایمنی بعد از اتمام هفته ایمنی را مطرح کرد و گفت : باید به سمتی حرکت کنیم که بتوانیم در سالهای آتی همایش هفته ایمنی را به شکل بین المللی برگزار کنیم.

ارسال دیدگاه

ماهــنامه
آرشیــو
گفت و گو
نوسازی اتوماسیون مرکز کنترل فضای کشور
امتی: مشکلات گمرک افغانستان در دوغارون حل نشده است
مهدی جمالی نژاد: راهکارهای لازم برای کاهش آلودگی هوا
آخرین اخبار