کد خبر: 2201      |     تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۸/۲۱ - ۱۰:۱۱    

وزیر راه و شهرسازی :

یک سال از ترخیص تجهیزات ریلی از گمرک می‌گذردوزیر راه و شهرسازی با گلایه از عدم ترخیص به موقع لوازم ریلی از گمرگات کشور، گفت: شگفت‌انگیز است که حدود یکسال از ترخیص کالاهای مربوط به بخش ریلی از گمرکات می‌گذرد.

محمد اسلامی در مراسم بهره برداری از ناوگان جدید ریلی در سال جهش تولید که به صورت ویدئو کنفرانس در ساختمان راه آهن برگزارشد،  اظهار داشت: با رایزنی‌هایی که با بانک مرکزی انجام شده و همچنین تامین و برآورد خسارت‌ها، امیدواریم تسهیلات کرونا به شرکت های ریلی به موقع پرداخت شود.

وی با بیان‌اینکه کل تسهیلات مربوط به شرکت‌های ریلی به بانک ملت واگذار شده است، گفت: هرچه سریع‌تر اقدامات لازم برای پرداخت تسهیلات به شرکت‌های ریلی در دستور کار بانک ملت قرار بگیرد.

وی گفت: اخیرا در ستاد ملی اقتصاد کشور و در حوزه خصوصی‌سازی، تصمیمات مهمی گرفته شده است که مشکلات مربوط به شرکت های ریلی را بتوانیم رفع کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که برخی از این دستگاه‌ها در حوزه خصوصی سازی با مشکلاتی روبه‌رو بوده‌اند که امیدواریم هرچه سریعتر اقدامات لازم در این زمینه انجام گیرد، اظهار داشت:‌ باید بتوانیم گره از بخش تولید برداریم.

اسلامی با اشاره به رونمایی از مرحله ششم و هفتم بهره‌برداری از ناوگان ریلی تولید داخل،  اظهار داشت: امروز مراحل ورود ۱۲۲ دستگاه دستگاه ناوگان ریلی تولید داخلی و تدارک ۱۵ دستگاه لکوموتیو جرثقیل دار با استفاده از تسهیلات مالی خارجی انجام شد و با توجه به اینکه دولت از ماه‌های گذشته در جنگ اقتصادی قرار گرفته،  اجرای چنین پروژه هایی نقش بسیار موثری در کاهش وابستگی به خارج دارد.

وی افزود: تهاجم همه جانبه دشمن، تمام شریان‌های اقتصادی کشور را تحت تاثیر خود قرار داده و بنابراین لازم است که در جهت برداشتن موانع تولید اهتمام ویژه داشته باشیم.

اسلامی گفت: گزارش‌ها و مشکلات مطرح شده از سوی شرکت راه آهن در اراک و همچنین مپنا در جای خود قابل تامل است که باید هرچه سریعتر مدیرعامل شرکت راه آهن به این موضوع رسیدگی کرده تا با اقدامات به هنگام، نسبت به برداشتن موانع در حوزه ریلی اقدام شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری و تاکید رئیس جمهوری که گمرک در بحث ترخیص کالا اقدامات متناسب را انجام دهد،  گفت: نباید کالای مورد نیاز دستگاه‌های مختلف در گمرکات بماند. از جمله چرخ و پیچ و مهره های ریلی در گمرکات باقی مانده است. در یک سال گذشته ترخیص نشدن این کالا ها از گمرکات شگفت‌انگیز است و  باید هرچه سریع‌تر اقدامات لازم برای ترخیص آن انجام گیرد.

وی با بیان اینکه امروز با همت مهندسان و پژوهشگران داخلی از یک ترمز داخلی رونمایی شد که نشانگر  پیشرفت در حوزه حمل و نقل ریلی است،  تصریح کرد: در این راه نیازمند مراقبت های ویژه هستیم و باید ساز و کار برای شرایط کنونی که مورد تحریم‌های ظالمانه قرار گرفته‌ایم در نظر گرفته شود.

اسلامی با تاکید بر اینکه راه‌آهن باید سیستم‌های لازم را برای حمایت از این بخش فراهم کند، افزود: در بحث زیرساخت‌ها از ظرفیت تولید ملی استفاده شده و برای اولین بار در تمامی خطوط ریلی  از این ظرفیت ها استفاده می کنیم. بر این اساس هر جا که خطوط ریلی ایجاد شده، زیرساخت های آن را هم متناسب با آن توسعه می‌دهیم و  با حمایت از تولید داخل از این بخش و فرصت ها استفاده می کنیم تا با استفاده از نیروی انسانی حرفه‌ای، گام‌های بزرگی در این بخش برداشته شود.

ارسال دیدگاه

ماهــنامه
آرشیــو
گفت و گو
«مپنا» نمونه بارز توسعه یافتگی صنعت کشور است
مدیر روابط عمومی
پیگیری به موقع و رفع مشکلات مردم در اولویت کاری متروی تهران
اصلاح ساختار حمل‌ونقل نوش داروی اقتصاد کشور
آخرین اخبار