کد خبر: 698      |     تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۲۹ - ۸:۴۴    

افزایش سرعت حمل بار و مسافر در راه آهن شرق کشورمدیرکل راه آهن شرق کشور گفت: سرعت با ایمنی بالا در حمل بار و مسافر از جمله شاخص هایی است که در حمل و نقل ریلی مطرح است و در این راستا سرعت حمل بار و مسافر در راه آهن شرق به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

محمد ابراهیم اقبالی افزود: افزایش سرعت در جهت بالا رفتن ظرفیت حمل بار ناوگان راه آهن بسیار حائز اهمیت است.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه اداره کل راه آهن شرق مستقر در طبس از اداره های کل جوان راه آهن در کشور است، دارای بستر و خطوط قابل ریلی قبول است و واگن ها با توجه به قدمت و سرعتی که کارخانه سازنده تعیین کرده می توانند تا سقف سرعت تعیین شده تردد داشته باشد.
وی ادامه داد: سال های قبل سرعت حمل بار در راه آهن بر مبنای ۶۰ کیلومتر در ساعت منطبق بود اما به تازگی راه آهن تصمیم گرفت در مسیرهایی که امکان آن وجود دارد از جمله در مسیرهای راه آهن شرق سرعت حمل را بالا ببرد و قطارهای باری بسته به نوع واگن می توانند تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت ارتقای سرعت داشته باشد.
وی در خصوص افزایش سرعت در قطارهای مسافری نیز گفت: افزایش سرعت اعمال شد و تا سقف ۱۱۰ و ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت و حتی ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت و در قسمت هایی از مسیرها تا ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت در حال حاضر وجود دارد.
به گفته اقبالی در ۱۰ ماهه سال ۹۴ میزان بار حمل شده سه میلیارد و ۱۵۹ میلیون و ۳۶۶هزار تن کیلومتر بود که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد رشد دارد.
وی با اشاره به افزایش ۱۳درصدی تردد قطار در محدوده اداره کل راه آهن شرق افزود: در ده ماهه سال جاری ۱۲ هزار و ۹۸۲ قطار در محدوده اداره کل راه آهن شرق تردد کرد.
اقبالی همچنین در خصوص تناژ حمل شده زغالسنگ از معدن پروده طبس افزود: در ده ماهه امسال ۲۵۱ هزار و ۳۵۰ تن زغالسنگ بارگیری شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد افزایش دارد.
وی بیان کرد: در ده ماهه امسال به یک میلیون و ۲۲۲ هزار نفر مسافر در این مسیر خدمات ارائه شد، این تعداد انتقال مسافر نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی نداشته است.
اقبالی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد حمل ترانزیت ریلی کشور از مسیر راه آهن شرق انجام می شود، گفت: اداره کل راه آهن شرق با حدود یکهزار کیلومتر بزرگترین منطقه راه آهن ایران است و رتبه سوم حمل بار را در بین تمامی مناطق ۱۹گانه راه آهن دارد. طبس در میان ۱۱شهرستان تابعه خراسان جنوبی به راه آهن سراسری دسترسی دارد.
بر اساس طرح مطالعاتی توسعه راه آهن در شرق کشور، ارتباط ریلی مشهد – بیرجند – زاهدان به چابهار در دستور کار است. با احداث خط آهن در مسیر مذکور تحول عظیمی در صنعت حمل و نقل بار و مسافر در شرق ایران صورت خواهد گرفت. اقبالی با اشاره به هفته ایمنی در حمل و نقل ریلی(۲۴تا ۳۰بهمن) گفت: اجرای رزمایش در خصوص ایمنی حمل و نقل ریلی، پیاده روی کارکنان راه آهن و بازدید از واحدهای فنی و صنعتی در معرض خطر و نیز بازدید از چگونگی رعایت موارد ایمنی از جمله برنامه های این هفته است.

ارسال دیدگاه

ماهــنامه
آرشیــو
گفت و گو
نوسازی اتوماسیون مرکز کنترل فضای کشور
امتی: مشکلات گمرک افغانستان در دوغارون حل نشده است
مهدی جمالی نژاد: راهکارهای لازم برای کاهش آلودگی هوا
آخرین اخبار