کد خبر: 907      |     تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ - ۱۱:۴۰    

لزوم جذب سرمایه‌های جهانی در کشورعباس آخوندی در شورای برنامه‌ریزی حمل و نقل و مسکن در چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: اگر به دنبال رفاه و ارتقا سطح زندگی مردم هستیم باید بدانیم که لازمه آن وجود ارتباط در همه بخش‌ها چون مخابرات، تجارت، ارتباطات انسانی، جاده‌ای اعم از ریلی، هوایی، جاده‌ای و… است چراکه پایدارترین رکن توسعه ارتباط است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ارتباطات هوایی در حال حاضر سریع‌ترین گامی است که با توجه به زیرساخت‌های موجود در ایران می‌تواند ایجاد شود بیان داشت: قطعاً نوسازی ناوگان هوایی و برقراری ارتباط هوایی چه در ایران و چه در سطح جهان اولین قدم در توسعه است، البته در این حوزه دچار مشکلات زیادی هستیم.
این مسؤول تأکید کرد: میزان پولی که ایرانیان سالانه برای سفرهای خارجی پرداخت می‌کنند بین ۴ تا ۵ میلیارد دلار است حال بحث اینجاست چرا به سبب فرسوده بودن ناوگان هوایی نباید از این پول سهمی ببریم.
آخوندی با بیان اینکه در حال حاضر کشتی‌های بیش از ۱۷ خط حمل و نقل بین‌المللی مستقیماً در بنادر امام خمینی (ره)، شهید رجایی و چابهار پهلو می‌گیرند که این امر می‌تواند در امر تسهیل صادرات مؤثر باشد افزود: شبکه ریلی ایران در حال اتصال به کشورهای منطقه ازجمله آذربایجان و عراق است.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه درزمینهٔ جاده‌ای هم در ایران و هم در ارتباط با کشورهای همسایه مشغول توسعه شبکه جاده‌ای هستیم تا شبکه بزرگراهی ایران به شبکه بزرگراهی منطقه متصل شود ادامه داد: بحث کیفیت زندگی شهری از ارکان مهم است چراکه اگر شهرها افراد را از خود براند تبدیل به فقیرنشین می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: اصلی‌ترین خواسته این استان راه‌آهن است که از ابتدا به آن اعتقاد داشتم، امید است برای وصل شدن به اقتصاد جهانی چهارمحال و بختیاری اولین استان باشد زیرا در حال حاضر با شرکت‌های کره‌ایی در حال مذاکره هستیم.
وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه تصمیم داریم تا برای تأمین بخشی از اعتبارت راه‌آهن از صندوق توسعه ملی کمک بگیریم تصریح کرد: همچنین تحرک در حوزه بزرگ‌راه‌ها، روکش جاده‌ها و راه‌های روستایی کم‌نظیر بوده است.
آخوندی معضل مطالبات پیمانکاران را در شرف حل و فصل عنوان و گفت: در ابتدای هفته جاری بخش اول اسناد خزانه توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی انتشار داده شد از همین رو مطالبات پیمانکاران پرداخت می‌شود و هر زمان که بخش دیگری از این اسناد منتشر شود مابقی مطالبات نیز پرداخت خواهند شد.
وی با بیان اینکه همه راه‌های اصلی چه در روستاها و چه در شهرها نباید متوقف شوند ادامه داد: آیین کنترل ساختمان به هیأت‌ وزیران ارائه شده و تا سه ماه آینده از این هیأت خارج خواهد شد که کمک شایانی در حوزه مسکن است.
عباس آخوندی گفت: رفع کاستی هایی که از سوی استان ها به عنوان خواسته ها و نیازهای بخش راه و شهرسازی اعلام می شود، نزدیک به ۲۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

 

ارسال دیدگاه